Blog      Eshop      O nás      Kontakt   


A tentokrát představujeme elegantní puntíkaté šaty Helen…

Za výrobou těchto elegantních šatů v krásné barevné kombinaci sytě růžových velkých puntíků na šedém podkladě stojí organizace Sasha, což je nezisková organizace pracující na Fair Trade principu a sdružující řeměslníky a výrobce z celé Indie.

Sasha podporuje a propaguje tradiční umění místních řemeslníků a ve spolupáci s People Tree jim poskytuje design, finanční podporu i výuku. Sasha podporuje více než 100 malých řemeslnických skupin.

pokračování článku

Ručně potištěné šaty Sylvia

Tentokrát představujeme nádherné šaty Sylvia, jejichž výrazný vzor v nádherné směsi barev byl na látku potištěn tradiční technikou deskového tisku. Šaty pochází z Bangladéše, z Fair Trade družstva Kumudini.

Fair Trade šaty Sylvia

Deskový tisk využívá umělecky ručně vyrytých dřevěných desek, kterými se tiskne na látku. Možná se to zdá na první pohled jednoduché, ale ve skutečnosti to vyžaduje rozsáhlé zkušenosti a je to velmi náročné na čas.

Zaměstnanci v Kumudini dostávají férovou mzdu, která zajišťuje důstojnou obživu jejich rodinám a možnost vzdělávání pro jejich děti. Mají zajišťenu zdravotní péči zdarma a dokonce mohou pracovat i z domova.

Zisk, který družstvo vygeneruje, jde na podporu místní nemocnice, která zajišťuje zdravotní péči zdarma.

Aktivity Kumudini jsou poměrně rozsáhlé, v současné době z jejich činnosti nějakým způsobem profituje až 26 tisíc žen.


pokračování článku

Květinové šaty Ellie

Dnes jsou na řadě šaty Ellie…

… šaty klasického pouzdrového střihu s krásným romantickým květinovým potiskem. A čímže se liší od jiných šatů?

Kromě toho, že jsou skutečně velmi slušivé a vyrobené ze 100% biobavlny s certifikací Fairtrade, by Vás mohlo zajímat, že jsou vyrobeny pro People Tree v jižní Indii společností  C.A.O.S. C.A.O.S. je místní společnost, která klade důraz na podporu lokální komunity, životního prostředí, udržování místních tradic a know-how. Nákupem výrobků od společnosti CAOS podpoříte i projekt místní školy, která podporuje fyzicky i mentálně handicapované děti ze sociálně slabších vrstev.

pokračování článku

Spolupráce návrháře Petera Jensena s People Tree

Peter Jensen je dánský módní návrhář působící v Londýně, který je známý svými nápaditými, barevnými a dobře zpracovanými modely. People Tree oslavili Petera Jensena ke spolupráci na letošní kolekci jaro/léto 2013. Safia Minney, zakladatelka People Tree při této příležitosti s Peterem Jenssenem udělala krátké interview na téma „slow fashion“ a my Vám v rámci našeho miniseriálu představujeme jeho „kočičí šaty“, které má Safia na obrázku.

Návrhář Pete Jensen se Safiou Minney, zakladatelkou People Tree. Safia má na sobě jeho Kočičí šaty.

Safia: Jak jste začínal?

Peter: Vždycky jsem měl moc rád šicí stroj mojí maminky, protože jsem s ním mohl dělat skvělé věci. Bylo to podobné, jako když tesař objeví kladivo a hřebíky! Už jako malý jsem šil oblečení pro svoji sousedku, protože těžko sháněla věci ve své velikosti, která se navíc pořád měnila.

Safia: Změnilo se něco v oděvním průmyslu?

Peter: Módní návrháři to nemají lehké. V uplynulých 10 letech se něco stalo – časové rámce jsou mnohem kratší. Moje první módní přehlídka v sobě nezahrnovala Internet ani webové stránky. Nyní je oblečení okamžitě prezentováno na webu a musí být neustále k dispozici. Myslím, že teď hlavně kvůli technologii, děláme šest přehlídek ročně. Musíme pro to mít přizpůsobenou výrobu a uvést hotové výrobky velmi rychle.

Safia: Snažíte se při tom myslet na ekologii a etické problémy spojené s dnešním pojetím módy, kdy se nakupuje, krátkou chvíli nosí, vyhodí a znovu nakupuje?

Peter: Vyrůstal jsem v Dánsku a samozřejmě tím pádem neustále myslím na potřebu recyklování – patří to do tamější kultury. Spolupráce s People Tree mi také ukázala nové směry a možnosti a já se rád učím! Přemýšlím nad těmito novými věcmi, jestli by nebyly novou cestičkou pro naší společnost. V tomto ohledu je spolupráce velmi přínosná. Ve Skandinávii byla nedávno konference o sociální a environmentální spravedlnosti. Myslím, že jsme zodpovědní za podivné počasí v dnešní době.

Biobavlna chrání vody i půdu a zdraví farmářů. Fair trade znamená, že farmáři a výrobci dostávají za svou práci rozumně zaplaceno. Souvisí to spolu – přeci chcete, aby lidé vedli kvalitní život. Ale příroda nemá svůj hlas – na rozdíl od lidí, kteří se mohou nahlas ozvat. Vidím, jak lidské ruce ničí životní prostředí. Z obrovských aut vystupují malincí lidé ve školních uniformách, noviny zadarmo zohyzďují nástupiště a stanice – zdá se, že lidem je to jedno a já této mentalitě nerozumín. Takže potřebuju věřit, že to přijde do bodu, kdy se to zastaví.

Na interview se můžete podívat i online.

pokračování článku